Fio realitní podfond I. - kvartální zpráva

Portfolio manažer Václav Kubáček shrnuje vývoj realitního trhu a portfolia fondu v reportu za první kvartál 2024.
Realitní trh v ČR zaznamenal v 1. čtvrtletí 2024 transakce v objemu téměř EUR 550 mil., což znamenalo oproti předchozímu čtvrtletí skoro trojnásobný objem, když tento výsledek ovlivnily především dvě rozsáhlejší transakce (prodej nákupního centra Arkády Pankrác a JV mezi CPI a Best Hotel Properties). Pakliže od těchto dvou transakcí abstrahujeme, objem by byl pouze pětinový a značí tak stále nízkou investiční aktivitu na trhu komerčních nemovitostí i přes pokračující snahu ČNB o uvolnění měnové politiky a pokles klíčových úrokových sazeb (naposledy přistoupila ČNB ke snížení o 50 bps na 5,75% v březnu 2024). Navíc za všemi sledovanými transakcemi v 1Q/2024 stál český kapitál, což potvrzuje, že kapitálu mezi českými investory je dostatek (platí jak pro privátní investory, tak realitní fondy čekající na vhodné investiční příležitosti).

CZK třída Fio realitního podfondu I. vykázala za rok 2023 zhodnocení ve výši 4,43%, přičemž zhodnocení za 1. čtvrtletí t.r. dosáhlo 0,62%. EUR třída, která byla spuštěna na konci dubna roku 2023 vykázala ke konci roku 2023 zhodnocení 2,49%, za 1. čtvrtletí t.r. rostla o dalších 0,63%.

V současné chvíli náš fond pracuje na akvizicích dalších komerčních nemovitostí, přičemž v našem portfoliu se prozatím nachází kancelářská budova Rohan Business Center v Praze 8 - Karlíně koupená v květnu 2023 (objem transakce EUR 31,3 mil.).

Kompletní kvartální zprávu naleznete zde.


Fio investiční společnost, a.s.